This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 +90 346 487 2473

Bilgisayar Mühendisliği Bölümüne Hoş geldiniz,

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü alanında uzman öğretim üyeleri ile Bilgisayar Yazılımı, Bilgisayar Donanımı, Kuramsal Temeller ve Kontrol-Kumanda anabilim dallarında teorik ve uygulamalı eğitimler vererek bilişim sektörünün ihtiyaç duyduğu Bilgisayar Mühendisi ve Bilgisayar Yüksek Mühendisi bireyler yetiştirmek için lisans ve lisansüstü seviyesinde eğitimler vermektedir.

Eğitim verilen programlar kapsamında öğrencilerin yeteneklerini ortaya çıkaracak çalışmalar yürütülmektedir. Mezuniyet sonrası öğrencilerimizin yaşayabilecekleri sorunları çözmeye yönelik yaklaşımlarla eğitim müfredatımız güncel tutulmaktadır. Ayrıca öğrencilerimiz Yapay Zekâ ve Veri Bilimi ile Siber Güvenlik alanlarında erken sayılabilecek vakitte yönlendirilmekte ve ilgili alanlarda çalışmaları sağlanmaktadır.

Öğrencilerimize 45 gün zorunlu staj uygulaması ile alan bilgilerini uygulama ile desteklemeleri sağlanmaktadır. Ayrıca, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Teknokent birimi bünyesinde yer alan bilişim firmaları sayesinde öğrencilerimizin büyük çoğunluğu eğitimlerine devam ederken iş tecrübesi kazanmaktadırlar. 

Bölümümüz, 2019 yılında alanında en prestijli konferanslardan biri olan SIU 2019 konferansına ev sahipliği yapmış olup önümüzdeki dönem yine bu kapsamda planlamalar içindedir. Kurulduğu günden bugüne öğrenci topluluklarını destekleyen bölümümüz bünyesinde oldukça faal iki öğrenci topluluğu yer almakta olup üniversitenin en fazla etkinlik yapan toplulukları arasında yer almaktadırlar.  

Kurduğu bağlantılarla ülkemizin nadide kurumlarından olan TUSAŞ ile protokol imzalanmasına, Adalet Bakanlığı ile Hibe anlaşmasına, Sivas’ın alanında öncü firması Detaysoft ile işbirliğine destek olan bölümümüz işbirliklerini artırmanın hevesi içerisindedir. Yapay Zekâ ve Veri Bilimi Araştırma Merkezinin ve devamında Yapay Zekâ ve Veri Bilimi yüksek lisans programının açılmasına en güçlü desteği veren bölümümüz Siber Güvenlik Araştırma merkezi ve Siber Güvenlik yüksek lisans programlarının kurulması için de çalışmalar yapmaktadır.

Bölümümüz akademisyenleri alanındaki uzmanlıkları ve bilimsel çalışmalarının yanı sıra üniversite-sanayi işbirliğinin artırılmasında önemli rol üstlenmektedir. Yapılan ar-ge danışmanlıkları ve eğitim hizmetleri ile hem fakülteye hem de üniversiteye katkı sağlayan bölümümüz öğretim elemanları öğrenci yetiştirme konusunda da alanla ilgili tecrübelerini aktarmaktadır.

2012 yılında kurulan ve bugüne kadar 400 civarında mezun veren bölümümüz toplam 800 civarında öğrenci, 9 tanesi doktoralı olmak üzere 12 öğretim elemanı ile yolculuğuna devam etmektedir. Her geçen gün artan bir ivme ile büyümekte olan bölümümüze lisans ve lisansüstü seviyede katılımlar bizi mutlu edecektir. Böylesi bir birimin parçası olmak isteyen herkesi aramıza bekleriz.

Saygılarımla,

Doç. Dr. Hidayet Takcı

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi

Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı

İletişim Bİlgileri

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
Mühendislik Fakültesi
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
Kat:2 58140    Kampüs / SİVAS

0 346 219 1010 / 2473 
(Bölüm Sekreterliği / Öğrenci İşleri)
bilmuh@cumhuriyet.edu.tr


Kullanıcı Girişi

Konum

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account